  • Mfr # A1149XPL-3.7
  • Zoro # G4788301
/ea
Key Features
Drill Bit Size
3.7 mm
Overall Length
52 mm
Flute Length
787/1000 in
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1149XPL-3.7
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Drill Bit Size
3.7 mm
Overall Length
52 mm
Flute Length
787/1000 in
Shank Dia.
3.7 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Point Length
0.863 mm
Drill Length Class
Screw-Machine Length
Maximum Drilling Depth
Shank Length
32 mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
AlCrN
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
List Number
A1149XPL
Flute Type
Parabolic
Decimal Equivalent
0.1457
Grade
General Purpose
Standards
DIN 1897
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
UFL
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Material Grade - Machining
General Purpose
Measurement System
Metric
Shank Type - Machining
Straight
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Sheeter Drill
No
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 3.7 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, AlCrN, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.1457