  • Mfr # A1149XPL-6.3
  • Zoro # G4835043
Drill Bit Size
6.3 mm
Overall Length
70 mm
Flute Length
1 11/50 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1149XPL-6.3
Drill Bit Size
6.3 mm
Overall Length
70 mm
Flute Length
1 11/50 in
Shank Dia.
6.3 mm
Drill Point Length
1.47 mm
Shank Length
39 mm
Decimal Equivalent
0.2480
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 6.3 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, AlCrN, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.2480