  • Mfr # A1154TFT-8.2
  • Zoro # G4798497
Drill Bit Size
8.2 mm
Overall Length
79 mm
Flute Length
1 457/1000 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1154TFT-8.2
Drill Bit Size
8.2 mm
Overall Length
79 mm
Flute Length
1 457/1000 in
Shank Dia.
8.2 mm
Sizes Included
0.3230"
Shank Length
42 mm
Drill Point Length
2.46 mm
Decimal Equivalent
0.3228
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 8.2 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , 6 Facet Point, High Speed Steel, TiNAl, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.3228