  • Mfr # A1149XPL-8.9
  • Zoro # G4822909
Drill Bit Size
8.9 mm
Overall Length
84 mm
Flute Length
1 23/40 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1149XPL-8.9
Drill Bit Size
8.9 mm
Overall Length
84 mm
Flute Length
1 23/40 in
Shank Dia.
8.9 mm
Drill Point Length
2.08 mm
Shank Length
44 mm
Decimal Equivalent
0.3504
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 8.9 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, AlCrN, Non-Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.3504