  • Mfr # 21410-M6X0.75
  • Zoro # G2895678
/ea
Key Features
Overall Length
81.40mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
6.00mm
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
21410-M6X0.75
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
81.40mm
Shank Dia.
6.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M6
Thread Length
10.00mm
Tap Thread Size
M6-0.75
Square Size
4.90mm
Thread Size
M6x0.75
65% Thread Drill Size
5.35 mm
Drill Bit Size
5.25mm
Shank Length
50.00 mm
75% Thread Drill Size
5.25mm
55% Thread Drill Size
5.45 mm
Pitch Diameter Limit
6H
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
Tap Thread Type
Metric Fine
Thread Direction
Right Hand
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Standards
DIN 371
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur N
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Measurement System
Spiral Direction
Features
For Long Chipping Materials
Primary Material Application ISO Code
K, N, P
Helix Angle
15 Degrees
Extended Neck
Yes
Thread Standard
Metric Fine
Shank Type - Machining
Straight
Thread Limit
D4
Tap Shank Standard
DIN 371
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Thread Pitch
0.75mm
Number of Pieces
1
List Number
21410
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M6x0.75, Metric, Overall Length 80 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Thread Length 10 mm, 75 Percent Thread Drill Size 5.25mm, Thread Limit D4, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 3