  • Mfr # 2141663-M8X0.75
  • Zoro # G2895827
Key Features
Overall Length
91.50mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
8.00mm
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2141663-M8X0.75
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
91.50mm
Shank Dia.
8.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M8
Thread Length
18.00mm
Tap Thread Size
M8-0.75
Drill Bit Size
7.25mm
Square Size
6.20mm
Thread Size
M8x0.75
65% Thread Drill Size
7.37 mm
75% Thread Drill Size
7.27mm
Shank Length
60.50 mm
Pitch Diameter Limit
6HX
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
Tap Thread Type
Metric Fine
Tap Finish
AlCrN
Standards
DIN 371
Thread Direction
Right Hand
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur Ti Plus
Extended Neck
Yes
Spiral Direction
Primary Material Application ISO Code
S
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Shank Type - Machining
Straight
Thread Standard
Metric Fine
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Thread Pitch
0.75mm
Features
For Long Chipping Materials
Measurement System
Thread Limit
6HX
Helix Angle
15 Degrees
Material Grade - Machining
ACN
Tap Shank Standard
DIN 371
List Number
Number of Pieces
1
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M8x0.75, Metric, Overall Length 90 mm, High Speed Steel, AlCrN, Thread Length 18 mm, 75 Percent Thread Drill Size 7.27mm, Thread Limit 6HX, Class of Fit 6HX, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 3