  • Mfr # 21368-M20X1.5
  • Zoro # G2895617
Shank Dia.
16.00mm
Tap Size
M20
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
21368-M20X1.5
Shank Dia.
16.00mm
Tap Size
M20
Overall Length
125.00mm
Thread Length
24.00mm
Tap Thread Size
M20-1.50
65% Thread Drill Size
18.75 mm
Square Size
12.00 mm
75% Thread Drill Size
18.50 mm
Thread Size
M20x1.5
55% Thread Drill Size
18.90 mm
Shank Length
45.00 mm
Thread Pitch
1.50mm
Thread Limit
D5, D6
Description
Straight Flute Tap, Thread Size M20x1.5, Metric Fine, Modified Bottoming, Semi-Bottoming, Overall Length 125.00 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Left Hand, Thread Length 24.00 mm, 75 Percent Thread Drill Size 18.50 mm, Thread Limit D5, D6