  • Mfr # E21364-M30X1.5
  • Zoro # G2510063
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tap Thread Size
M30-1.50
Tap Chamfer
Plug
Number of Flutes
5
Tap Thread Type
Metric Fine
Thread Length
26.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E21364-M30X1.5
Country of Origin
Germany
Dimensions
Tap Thread Size
M30-1.50
Thread Length
26.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Shank Dia.
22.00mm
Pitch Diameter Limit
6HX
Overall Length
150.00mm
Tap Size
M30
Thread Size
M30x1.5
75% Thread Drill Size
28.54 mm
65% Thread Drill Size
28.73 mm
Shank Length
65.00 mm
Square Size
18.00 mm
Tap Length Standard
DIN 374
Details
Item
Straight Flute Hand Tap
Tap Chamfer
Plug
Number of Flutes
5
Tap Thread Type
Metric Fine
Tap Finish
Black Oxide
Tap Material
High Speed Steel
Thread Direction
Right Hand
Number of Pieces
1
List Number
E21364
Tap Style
Straight Flute (Hand)
Standards
DIN 374
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur Eco CI
Primary Material Application ISO Code
K, N, O
Tap Shank Standard
Thread Limit
6HX
Spiral Direction
Neutral
Thread Standard
Extended Neck
Yes
Measurement System
Metric
Thread Pitch
1.50mm
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Composite, Copper
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Helix Angle
0 Degrees
Description
Straight Flute Tap, Thread Size M30x1.5, Metric, Modified Bottoming, Overall Length 150 mm, High Speed Steel, Black Oxide, Right Hand, Thread Length 26 mm, 75 Percent Thread Drill Size 28.54 mm