  • Mfr # 21361-M45X1.5
  • Zoro # G2895282
Tap Thread Size
M45-1.50
Number of Flutes
6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
21361-M45X1.5
Country of Origin
Germany
Dimensions
Tap Thread Size
M45-1.50
Overall Length
180.00mm
Thread Length
28.00mm
Shank Dia.
36.00mm
Tap Size
M45
Shank Length
103.00 mm
Square Size
29.00 mm
Thread Size
M45x1.5
Number of Flutes
6
Thread Pitch
1.50mm
Description
Straight Flute Tap, Thread Size M45x1.5, Metric Fine, Modified Bottoming, Semi-Bottoming, Overall Length 180.00 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 28.00 mm, Thread Limit 6H