  • Mfr # A25T-SCLCL09
  • Zoro # G7895982
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
300.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Bar Dia.
0.984"
Min. Bore
1.260"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A25T-SCLCL09
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
300.00mm
Bar Dia.
0.984"
Shank Dia.
25.00mm
Insert Size
09T3
Max. Bore Depth
100.00mm
Min. Bore Dia.
32.00mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Min. Bore
1.260"
For Use With
CC09T3 Series
Left/Right Hand
Left
Mounting Style
Screw Clamp
Cutting Edge Type
0 Degrees
ANSI Number
A25T-SCLCL09
Rake
Positive
Lead Angle
95 Degrees
Type
Coolant Thru
Style
95 Degrees Boring and Facing
Cutting Direction
Left Hand
Includes
FS1465 Torx Key, FS2062 Clamping Screw
Side Cutting Edge Angle
0 Degrees
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Center to Cutting Tip
17.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
ISO Number
A25T-SCLCL09
Primary Material Application
Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
H
Number of Coolant Holes
1
Insert Style
CC
Head Material
Steel
Secondary Material Application
Hardened Steel
Number of Inserts
1
Cutting Application
Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Approach Angle
95 Degrees
Insert Holding Type
Screw On
Compatible Hardware
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape 80 Degrees Diamond, Overall Length 300.00mm, 95 Degrees , 17.00mm, FS1465 Torx key, FS2062 Clamping Screw, Coolant Through, Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning, Left Hand