  • Mfr # D4140-05-13.00A16-A
  • Zoro # G2908135
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
ANSI Code
D4140-05-13.00A16-A
Shank Dia.
16.00mm
Toolholder Style
D4140
ISO Number
D4140-05-13.00A16-A
Flute Length
3.0709
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
D4140-05-13.00A16-A
Country of Origin
Austria
Dimensions
Shank Dia.
16.00mm
Flute Length
3.0709
Shank Dia. Measurement System
Metric
Min. Drill Dia.
0.5120"
Depth x Dia. Ratio
5xD
Max. Drilling Depth
2.6380"
Shank Length
1.8900"
Overall Length
5.7480"