  • Mfr # D3120-03-38.00F40-P25
  • Zoro # G2921794
Overall Length
224.00mm
Shank Length
70.00mm
ISO Number
D3120-03-38.00F40-P25
Shank Dia.
40.00mm
Max. Drill Dia.
38.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
D3120-03-38.00F40-P25
Country of Origin
Austria
Dimensions
Overall Length
224.00mm
Shank Length
70.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Max. Drill Dia.
38.00mm
Max. Drilling Depth
114.00mm
Depth x Dia. Ratio
3xD
Flute Length
146.00mm
ISO Number
D3120-03-38.00F40-P25
ANSI Code
D3120-03-38.00F40-P25
Description
Indexable Drill Bit for General Drilling, Max. Drill Dia. 38.00mm, 3xD, Max. Drilling Depth 114.00mm