  • Mfr # D4120-03-28.00F32-P44
  • Zoro # G2917250
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
32.00mm
Overall Length
176.00mm
Shank Length
60.00mm
ISO Number
D4120-03-28.00F32-P44
Depth x Dia. Ratio
3xD
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
D4120-03-28.00F32-P44
Country of Origin
China
Dimensions
Shank Dia.
32.00mm
Overall Length
176.00mm
Shank Length
60.00mm
Depth x Dia. Ratio
3xD
Flute Length
110.20mm
Max. Drill Dia.
28.00mm
Max. Drilling Depth
84.00mm
Details
Item
Indexable Drill Bit for General Drilling
ISO Number
D4120-03-28.00F32-P44
ANSI Code
D4120-03-28.00F32-P44
Toolholder Style
D4120
Description
Indexable Drill Bit for General Drilling, Max. Drill Dia. 28.00mm, 3xD, Max. Drilling Depth 84.00mm