  • Mfr # D4120-03-42.00F40-P46
  • Zoro # G2943598
Overall Length
236.00mm
ISO Number
D4120-03-42.00F40-P46
Shank Length
70.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Max. Drilling Depth
126.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D4120-03-42.00F40-P46
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
236.00mm
Shank Length
70.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Max. Drilling Depth
126.00mm
Max. Drill Dia.
42.00mm
Depth x Dia. Ratio
3xD
Flute Length
155.20mm
ISO Number
D4120-03-42.00F40-P46
ANSI Code
D4120-03-42.00F40-P46
Description
Indexable Drill Bit for General Drilling, Max. Drill Dia. 42.00mm, 3xD, Max. Drilling Depth 126.00mm