  • Mfr # D4120-05-40.00F40-P46
  • Zoro # G2949426
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Overall Length
310.00mm
ISO Number
D4120-05-40.00F40-P46
Max. Drill Dia.
40.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D4120-05-40.00F40-P46
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Overall Length
310.00mm
Max. Drill Dia.
40.00mm
Flute Length
229.20mm
Depth x Dia. Ratio
5xD
Max. Drilling Depth
200.00mm
ISO Number
D4120-05-40.00F40-P46
ANSI Code
D4120-05-40.00F40-P46
Description
Indexable Drill Bit for General Drilling, Max. Drill Dia. 40.00mm, 5xD, Max. Drilling Depth 200.00mm