  • Mfr # RDMT10T3M0-D57 WKP25S
  • Zoro # G9534156
/ea
Key Features
No. of Edges
4
Nose Radius
0.197"
ANSI Number
RDMT10T3M0-D57 WKP25S
Chip-Breaker
Yes
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RDMT10T3M0-D57 WKP25S
Country of Origin
Germany
Dimensions
Nose Radius
0.197"
Insert Size
10T3M0
Insert Thickness
0.156"
Mounting Hole Dia.
4.40mm
Corner Radius
5.00mm
Thickness
0.156 in
Cutting Edge Length
10.00mm
Through Hole Inside Dia.
4.40mm
Details
No. of Edges
4
ANSI Number
RDMT10T3M0-D57 WKP25S
Chip-Breaker
Yes
Cutting Direction
Right Hand
Inscribed Circle
0.3940 in
Coating
CVD
Hardened (H) Compatibility
No
Insert Style
RDMT
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Insert Application
Medium
Insert Material
Carbide
Stainless (M) Compatibility
Item
Round Milling Insert
Steel (P) Compatibility
Mounting Style
Screw Held
Workpiece Compatibility
Cast Iron (K), Steel (P)
Grade
WKP25S
Insert Shape
Round
Cast Iron (K) Compatibility
Rake
Positive
For Use With
Walter Tool
Super Alloy (S) Compatibility
ISO Number
RDMT10T3M0-D57 WKP25S
Shape
Round
Cutting Application
Milling
Clearance Angle
15 Degrees
Manufacturer Grade
WKP25S
Insert Holding Type
Screw Held
Chip-Breaker Style
10 Degrees Chipbreaker Groove
Chip-Breaker Code
D57
Hole Type
Countersink Hole
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Material - Machining
Carbide
ANSI Code
RDMT10T3M0-D57 WKP25S
Primary Material Application ISO Code
K, P
Finish - Machining
TiCN+Al2O3+TiCN
Number of Cutting Edges
Measurement System
Metric
Coating Process
CVD
Description
Round Milling Insert, Inscribed Circle 0.3940 in, Rake Positive