  • Mfr # RDMX12T3M0T-A27 WKP35S
  • Zoro # G9533982
/ea
Key Features
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Insert Material
Carbide
Steel (P) Compatibility
Yes
Coating
CVD
Hardened (H) Compatibility
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RDMX12T3M0T-A27 WKP35S
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
12T3M0
Nose Radius
0.236"
Insert Thickness
0.156"
Mounting Hole Dia.
4.40mm
Corner Radius
6.00mm
Cutting Edge Length
12.00mm
Through Hole Inside Dia.
4.40mm
Thickness
0.156 in
Details
Cast Iron (K) Compatibility
Insert Material
Carbide
Steel (P) Compatibility
Coating
CVD
Hardened (H) Compatibility
No
Chip-Breaker
For Use With
Walter Tool
Inscribed Circle
0.4720 in
Cutting Direction
Right Hand
Item
Round Milling Insert
Super Alloy (S) Compatibility
Mounting Style
Screw Held
Grade
WKP35S
Workpiece Compatibility
Cast Iron (K), Steel (P)
ANSI Number
RDMX12T3M0T-A27 WKP35S
Non Ferrous (N) Compatibility
Insert Shape
Round
Rake
Positive
Insert Application
Roughing
Insert Style
RDMX
Stainless (M) Compatibility
No. of Edges
4
ISO Number
RDMX12T3M0T-A27 WKP35S
Clearance Angle
15 Degrees
Cutting Edge
Chamfered
ANSI Code
RDMX12T3M0T-A27 WKP35S
Number of Cutting Edges
6
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Measurement System
Metric
Shape
Round
Chip-Breaker Style
0 Degrees Chipbreaker Groove
Material - Machining
Insert Holding Type
Screw Held
Manufacturer Grade
WKP35S
Chip-Breaker Code
A27
Primary Material Application ISO Code
K, P
Finish - Machining
TiCN+Al2O3+TiCN
Cutting Application
Milling
Feed Type
High
Coating Process
Description
Round Milling Insert, Inscribed Circle 0.4720 in, Rake Positive