  • Mfr # GX16-1E200N10-RD4
  • Zoro # G9381793
/ea
Key Features
Style
GX16
Width
2.00mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
WKP23S
Cutting Direction
Neutral
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GX16-1E200N10-RD4
Country of Origin
Germany
Dimensions
Width
2.00mm
Corner Radius
1.00mm
Insert Size
16
Overall Length
16.00mm
Reference Length
16.00mm
Depth of Cut
15.00mm
Max. Grooving Width
2.00mm
Seat Size
E
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
GX16
Chip-Breaker
Yes
Grade
WKP23S
Cutting Direction
Neutral
Workpiece Compatibility
Cast Iron (K), Steel (P)
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Hardened (H) Compatibility
No
Super Alloy (S) Compatibility
For Use With
GX Grooving Systems
ISO Number
GX16-1E200N10-RD4 WKP23S
No. of Edges
2
Application
Grooving, Parting Off, Recessing, Axial, Internal Grooving
Mounting Style
Clamp
Insert Material
Carbide
Steel (P) Compatibility
Lead Angle
0 Degrees
Stainless (M) Compatibility
Cast Iron (K) Compatibility
ANSI Number
GX16-1E200N10-RD4
Coating
Tiger-Tec CVD
Rake
7 Degrees
Insert Style
GX
ANSI Code
GX16-1E200N10-RD4 WKP23S
Cutting Location
External
Cutting Application
Axial Grooving, Facing, Longitudinal Turning, Radial Grooving
Clearance Angle
10 Degrees
Chip-Breaker Code
RD4
Primary Material Application ISO Code
K, P
Number of Cutting Edges
2
Measurement System
Metric
Material - Machining
Carbide
Coating Process
CVD
Hole Type
No Hole
Number of Cutting Sides
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Manufacturer Grade
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 2.00mm, ANSI Code GX16-1E200N10-RD4 WKP23S, Chip-Breaker Code RD4, Clearance Angle 10 Degrees , Coating Process CVD