  • Mfr # GX24-3E500N25-RD4
  • Zoro # G9381845
/ea
Key Features
Style
GX24
Width
5.00mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
WKP23S
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
GX24-3E500N25-RD4
Dimensions
Width
5.00mm
Corner Radius
2.50mm
Insert Size
24
Overall Length
24.00mm
Reference Length
24.00mm
Depth of Cut
22.00mm
Max. Grooving Width
5.00mm
Seat Size
E
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
GX24
Chip-Breaker
Yes
Grade
WKP23S
Cutting Direction
Neutral
Workpiece Compatibility
Cast Iron (K), Steel (P)
No. of Edges
2
ANSI Number
GX24-3E500N25-RD4
Super Alloy (S) Compatibility
No
Mounting Style
Clamp
For Use With
GX Grooving Systems
Lead Angle
0 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
Insert Material
Carbide
Application
Grooving, Parting Off, Recessing, Axial, Internal Grooving
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Hardened (H) Compatibility
ISO Number
GX24-3E500N25-RD4 WKP23S
Steel (P) Compatibility
Stainless (M) Compatibility
Coating
Tiger-Tec CVD
Rake
7 Degrees
Insert Style
GX
Hole Type
No Hole
Measurement System
Metric
Clearance Angle
6 Degrees
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Material - Machining
Carbide
Coating Process
CVD
Number of Cutting Sides
2
Cutting Location
External
Primary Material Application ISO Code
K, P
ANSI Code
GX24-3E500N25-RD4 WKP23S
Number of Cutting Edges
Cutting Application
Axial Grooving, Facing, Longitudinal Turning, Radial Grooving
Chip-Breaker Code
RD4
Manufacturer Grade
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 5.00mm, ANSI Code GX24-3E500N25-RD4 WKP23S, Chip-Breaker Code RD4, Clearance Angle 6 Degrees , Coating Process CVD