  • Mfr # GX24-4E600N08-UD4
  • Zoro # G9381522
/ea
Key Features
Style
GX24
Width
6.00mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
WKP13S
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
GX24-4E600N08-UD4
Dimensions
Width
6.00mm
Corner Radius
0.80mm
Overall Length
24.00mm
Insert Size
24
Reference Length
24.00mm
Seat Size
E
Max. Grooving Width
6.00mm
Depth of Cut
22.00mm
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
GX24
Chip-Breaker
Yes
Grade
WKP13S
Cutting Direction
Neutral
Workpiece Compatibility
Cast Iron (K), Steel (P)
Steel (P) Compatibility
Coating
Tiger-Tec CVD
Super Alloy (S) Compatibility
No
Insert Material
Carbide
Lead Angle
0 Degrees
Stainless (M) Compatibility
No
For Use With
GX Grooving Systems
ANSI Number
GX24-4E600N08-UD4
ISO Number
GX24-4E600N08-UD4 WKP13S
Mounting Style
Clamp
Application
Grooving, Parting Off, Recessing, Axial, Internal Grooving
Cast Iron (K) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
No. of Edges
2
Non Ferrous (N) Compatibility
Insert Style
GX
Cutting Application
Axial Grooving, Cut-Off, Facing, Longitudinal Turning, Radial Grooving
Insert Holding Type
Clamp
Measurement System
Metric
Material - Machining
Carbide
Number of Cutting Sides
2
Cutting Location
External
Manufacturer Grade
ANSI Code
GX24-4E600N08-UD4 WKP13S
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Chip-Breaker Code
UD4
Primary Material Application ISO Code
K, P
Number of Cutting Edges
Coating Process
CVD
Hole Type
No Hole
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 6.00mm, ANSI Code GX24-4E600N08-UD4 WKP13S, Chip-Breaker Code UD4, Coating Process CVD