  • Mfr # H3024148-18
  • Zoro # G8801003
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Metric
Milling Diameter
18.00mm
Overall Length
92 mm
Number of Flutes
6
End Mill Style
Corner Radius
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
H3024148-18
Country of Origin
China
Dimensions
Milling Diameter
18.00mm
Overall Length
92 mm
Length of Cut
32 mm
Dimension Type
Metric
Corner Radius
0.05mm
Milling Dia.
18 mm
Shank Dia.
18 mm
Details
Measurement System
Number of Flutes
6
End Mill Style
Finish
TAX
End Mill Cutting Type
Non-Center Cutting
Helix Angle
60 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Single End/Double End
Single
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Finishing
Item
Corner Radius End Mill
Grade
High Performance
Material Grade - Machining
High Performance
Drilling Tool Configuration
Individual
List Number
H3024148
Max. Helix Angle
60 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 18 mm Milling Dia., Metric, 32 mm