  • Mfr # H7073717-16-0.2
  • Zoro # G8804686
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Metric
Milling Diameter
16.00mm
Overall Length
92.00 mm
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner Radius
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
H7073717-16-0.2
Country of Origin
Germany
Dimensions
Milling Diameter
16.00mm
Overall Length
92.00 mm
Length of Cut
26.00 mm
Neck Dia.
0.60mm
Corner Radius
5.00mm
Milling Dia.
16.00 mm
Dimension Type
Metric
Shank Dia.
16.00 mm
Neck Length
92.00mm
Details
Measurement System
Number of Flutes
4
End Mill Style
Finish
ACN
End Mill Cutting Type
Non-Center Cutting
Grade
High Performance
Cutting Direction
Right Hand
Helix Angle
40 Degrees
Single End/Double End
Single End
End Mill Application
Roughing/Finishing
Item
Corner Radius End Mill
End Mill Material
Carbide
Material Grade - Machining
High Performance
Material - Machining
Carbide
Description
Corner Radius End Mill, 16.00 mm Milling Dia., Carbide, Metric, 5.00mm, 26.00 mm, 92.00 mm