  • Mfr # H8095919-12-60
  • Zoro # G8807513
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
12.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
12.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
H8095919-12-60
Country of Origin
Italy
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
12.00mm
Length of Cut
12.00 mm
Shank Dia.
12.00 mm
Corner Radius
6.00mm
Neck Length
150.00mm
Neck Dia.
12.00mm
Overall Length
150.00 mm
Milling Dia.
12.00 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single End
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
High Performance
Helix Angle
30 Degrees
Shank Type
Straight
End Mill Style
Corner Radius
Finish
TAX
Item
Corner Radius End Mill
Cutting Direction
Right Hand
Measurement System
Material Grade - Machining
High Performance
Shank Type - Machining
Straight
Material - Machining
Description
Corner Radius End Mill, 12.00 mm Milling Dia., Carbide, Straight, Metric, 6.00mm, 12.00 mm, 150.00 mm