  • Mfr # H4044918-0.6-1.5
  • Zoro # G8802254
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
0.60mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
0.60 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
H4044918-0.6-1.5
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
0.60mm
Length of Cut
0.60 mm
Shank Dia.
3.00 mm
Overall Length
38.00 mm
Neck Length
38.00mm
Milling Dia.
0.60 mm
Corner Radius
0.20mm
Neck Dia.
0.60mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single End
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
High Performance
Cutting Direction
Right Hand
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Application
Finishing
Item
Corner Radius End Mill
End Mill Style
Corner Radius
Finish
TAX
Measurement System
Material - Machining
Material Grade - Machining
High Performance
Description
Corner Radius End Mill, 0.60 mm Milling Dia., Carbide, Metric, 0.20mm, 0.60 mm, 38.00 mm