  • Mfr # H2034217-14
  • Zoro # G8800373
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Metric
Overall Length
83.00 mm
Milling Diameter
14.00mm
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner Radius
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H2034217-14
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
83.00 mm
Milling Diameter
14.00mm
Length of Cut
26.00 mm
Neck Dia.
14.00mm
Shank Dia.
14.00 mm
Dimension Type
Metric
Neck Length
83.00mm
Milling Dia.
14.00 mm
Corner Radius
0.50mm
Details
Measurement System
Number of Flutes
4
End Mill Style
Finish
TAA
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Roughing/Finishing
Grade
High Performance
Cutting Direction
Right Hand
Helix Angle
50 Degrees
Item
Corner Radius End Mill
Single End/Double End
Single End
Material Grade - Machining
High Performance
Drilling Tool Configuration
Individual
Description
Corner Radius End Mill, 14.00 mm Milling Dia., Metric, 0.50mm, 26.00 mm, 83.00 mm