  • Mfr # H2134217-12
  • Zoro # G8800653
Key Features
Measurement System
Metric
Milling Diameter
12.00mm
Overall Length
83.00 mm
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner Radius
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
H2134217-12
Country of Origin
Germany
Dimensions
Milling Diameter
12.00mm
Overall Length
83.00 mm
Length of Cut
26.00 mm
Shank Dia.
12.00 mm
Corner Radius
3.00mm
Neck Dia.
12.00mm
Dimension Type
Metric
Milling Dia.
12.00 mm
Neck Length
83.00mm
Details
Measurement System
Number of Flutes
4
End Mill Style
Finish
TAA
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
High Performance
End Mill Application
Roughing/Finishing
End Mill Material
Carbide
Single End/Double End
Single End
Cutting Direction
Right Hand
Helix Angle
50 Degrees
Item
Corner Radius End Mill
Material Grade - Machining
High Performance
Drilling Tool Configuration
Individual
Description
Corner Radius End Mill, 12.00 mm Milling Dia., Metric, 3.00mm, 26.00 mm, 83.00 mm