  • Mfr # H2138217-10-2
  • Zoro # G8800723
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Metric
Overall Length
72.00 mm
Milling Diameter
10.00mm
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner Radius
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
H2138217-10-2
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
72.00 mm
Milling Diameter
10.00mm
Length of Cut
22.00 mm
Milling Dia.
10.00 mm
Neck Dia.
10.00mm
Neck Length
72.00mm
Shank Dia.
10.00 mm
Dimension Type
Metric
Corner Radius
0.50mm
Details
Measurement System
Number of Flutes
4
End Mill Style
Finish
TAA
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Single End/Double End
Single End
Helix Angle
50 Degrees
End Mill Application
Roughing/Finishing
Item
Corner Radius End Mill
End Mill Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Grade
High Performance
Material - Machining
Carbide
Material Grade - Machining
High Performance
Description
Corner Radius End Mill, 10.00 mm Milling Dia., Carbide, Metric, 0.50mm, 22.00 mm, 72.00 mm