  • Mfr # MC326-16.0W4B250C
  • Zoro # G9384541
Length of Cut
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MC326-16.0W4B250C
Length of Cut
0.625 in
Milling Diameter
16.00mm
Overall Length
3 5/8 in
Milling Dia.
16 mm
Neck Dia.
0.6 mm
Shank Dia.
5/8 in
Corner Radius
0.1 in
Single End/Double End
Single
WK40TF
List Number
MC326
Max. Helix Angle
50 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 16 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Metric, 0.1 in, 0.625 in, 3 5/8 in