  • Mfr # MC326-16.0W4B300
  • Zoro # G9383227
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner Radius
Finish
TiAlN
Length of Cut
5/8 in
End Mill Cutting Type
Center Cutting
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MC326-16.0W4B300
Country of Origin
Germany
Dimensions
Length of Cut
5/8 in
Milling Diameter
16.00mm
Dimension Type
Metric
Milling Dia.
16.00 mm
Overall Length
3 5/8 in
Shank Dia.
Corner Radius
0.12 in
Neck Dia.
0.63mm
Details
Number of Flutes
4
End Mill Style
Finish
TiAlN
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Material
Carbide
Grade
WK40TF
Cutting Direction
Right Hand
Item
Corner Radius End Mill
Helix Angle
50 Degrees
Single End/Double End
Single End
Material Grade - Machining
WK40TF
Measurement System
Metric
Finish - Machining
Material - Machining
Carbide
Description
Corner Radius End Mill, 16.00 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Metric, 0.12 in, 5/8 in, 3 5/8 in