  • Mfr # MC726-02.8A3A008J
  • Zoro # G9383017
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
3
End Mill Style
Corner Radius
Finish
TiAlN
Length of Cut
3.00 mm
End Mill Cutting Type
Center Cutting
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MC726-02.8A3A008J
Country of Origin
Germany
Dimensions
Length of Cut
3.00 mm
Milling Diameter
2.80mm
Dimension Type
Metric
Corner Radius
0.08mm
Milling Dia.
2.80 mm
Overall Length
50.00 mm
Shank Dia.
6.00 mm
Neck Dia.
0.12mm
Details
Number of Flutes
3
End Mill Style
Finish
TiAlN
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Roughing/Finishing
Item
Corner Radius End Mill
Single End/Double End
Single End
Cutting Direction
Right Hand
Grade
WK40TF
Helix Angle
50 Degrees
Material Grade - Machining
WK40TF
Finish - Machining
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Metric
Description
Corner Radius End Mill, 2.80 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Metric, 0.08mm, 3.00 mm, 50.00 mm