  • Mfr # MC726-06.0A4A016J
  • Zoro # G9383087
Number of Flutes
4
Length of Cut
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MC726-06.0A4A016J
Length of Cut
6 mm
Milling Diameter
6.00mm
Shank Dia.
6 mm
Neck Dia.
0.24 mm
Overall Length
54 mm
Corner Radius
0.16 mm
Milling Dia.
6 mm
Details
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
Grade
WK40TF
List Number
MC726
Carbide
Max. Helix Angle
50 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 6 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Metric, 0.16 mm, 6 mm, 54 mm