  • Mfr # MC726-07.8A4A016J
  • Zoro # G9383096
Number of Flutes
4
Length of Cut
8.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MC726-07.8A4A016J
Length of Cut
8.00 mm
Milling Diameter
7.75mm
Neck Dia.
0.31mm
Overall Length
58.00 mm
Corner Radius
0.16mm
Milling Dia.
7.75 mm
Shank Dia.
8.00 mm
Details
Number of Flutes
4
Description
Corner Radius End Mill, 7.75 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Metric, 0.16mm, 8.00 mm, 58.00 mm