  • Mfr # H5150106-M12X1.5
  • Zoro # G8809577
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
83.00 mm
Shank Dia.
0.472 in
Length of Cut
0.886 in
Thread Size
M12x1,5
Cutting Dia. (In.)
0.472
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H5150106-M12X1.5
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
83.00 mm
Shank Dia.
0.472 in
Length of Cut
0.886 in
Thread Size
M12x1,5
Cutting Dia. (In.)
0.472
Length of Cut (In.)
Size
Overall Length (mm)
Overall Length (In.)
3.3
Cutting Dia.
0.472"
Shank Length
Details
Item
Thread Mill
Finish
Coated
End Mill Material
Carbide
Flutes
5
Application
Thread Milling Cutters Solid Carbide
Type
Solid Carbide
Thread Type
Metric
Pitch
1.5mm