  • Mfr # CRDNN3225P12-ID
  • Zoro # G2952147
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
170.00mm
Approach Angle
45 Degrees
Toolholder Style
CRDN
Shank Width
25.00mm
Insert Holding Type
Top Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CRDNN3225P12-ID
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
170.00mm
Shank Width
25.00mm
Shank Height
32.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Approach Angle
45 Degrees
Toolholder Style
CRDN
Insert Holding Type
Top Clamp
ISO Number
CRDNN3225P12-ID
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Shape
Round
Cutting Direction
Neutral
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, CRDN, Overall Length 170.00mm