  • Mfr # CRSNL2525M12-ID
  • Zoro # G2952138
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
150.00mm
Cutting Direction
Left Hand
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Insert Holding Type
Top Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CRSNL2525M12-ID
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
150.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Height
25.00mm
Shank Width
25.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Cutting Direction
Left Hand
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Holding Type
Top Clamp
Approach Angle
45 Degrees
Toolholder Style
CRSN
Insert Shape
Round
ISO Number
CRSNL2525M12-ID
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, CRSN, Overall Length 150.00mm