  • Mfr # CRSNR3225P12-ID
  • Zoro # G2953328
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
170.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Height
32.00mm
Toolholder Style
CRSN
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CRSNR3225P12-ID
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
170.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Height
32.00mm
Shank Width
25.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Toolholder Style
CRSN
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
CRSNR3225P12-ID
Insert Shape
Round
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Approach Angle
45 Degrees
Insert Holding Type
Top Clamp
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, CRSN, Overall Length 170.00mm