  • Mfr # DCBNR2525M16
  • Zoro # G2932818
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
150.00mm
Cutting Direction
Right Hand
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Approach Angle
75 Degrees
Insert Clearance Angle
0 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DCBNR2525M16
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
150.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Shank Width
25.00mm
Shank Height
25.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Cutting Direction
Right Hand
Approach Angle
75 Degrees
Insert Clearance Angle
0 Degrees
ISO Number
DCBNR2525M16
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Toolholder Style
DCBN
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DCBN, Overall Length 150.00mm