  • Mfr # DCKNL3225P12
  • Zoro # G2900286
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
173.09mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Width
25.00mm
ISO Number
DCKNL3225P12
Shank Height
32.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DCKNL3225P12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
173.09mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Width
25.00mm
Shank Height
32.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
ISO Number
DCKNL3225P12
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Toolholder Style
DCKN
Cutting Direction
Left Hand
Approach Angle
75 Degrees
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DCKN, Overall Length 173.09mm