  • Mfr # DDJNR2020K15
  • Zoro # G2957284
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Insert Cutting Edge Length
15.00mm
ISO Number
DDJNR2020K15
Cutting Direction
Right Hand
Shank Height
20.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DDJNR2020K15
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Insert Cutting Edge Length
15.00mm
Shank Height
20.00mm
Shank Width
20.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
ISO Number
DDJNR2020K15
Cutting Direction
Right Hand
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Approach Angle
93 Degrees
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Toolholder Style
DDJN
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DDJN, Overall Length 125.00mm