  • Mfr # DDNNN2525M15
  • Zoro # G2968560
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
150.00mm
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Shank Width
25.00mm
Insert Cutting Edge Length
15.00mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DDNNN2525M15
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
150.00mm
Shank Width
25.00mm
Insert Cutting Edge Length
15.00mm
Shank Height
25.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Approach Angle
63 Degrees
Toolholder Style
DDNN
ISO Number
DDNNN2525M15
Cutting Direction
Neutral
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DDNN, Overall Length 150.00mm