  • Mfr # DVVNN2020K16
  • Zoro # G2899848
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Shank Height
20.00mm
Toolholder Style
DVVN
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Shape
35 Degrees Diamond
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DVVNN2020K16
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Shank Height
20.00mm
Shank Width
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Toolholder Style
DVVN
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Approach Angle
72.5 Degrees
Cutting Direction
Neutral
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
ISO Number
DVVNN2020K16
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DVVN, Overall Length 125.00mm