  • Mfr # DVVNN3225P16
  • Zoro # G2899839
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
170.00mm
ISO Number
DVVNN3225P16
Shank Width
25.00mm
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Approach Angle
72.5 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DVVNN3225P16
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
170.00mm
Shank Width
25.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Shank Height
32.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
ISO Number
DVVNN3225P16
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Approach Angle
72.5 Degrees
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Toolholder Style
DVVN
Cutting Direction
Neutral
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DVVN, Overall Length 170.00mm