  • Mfr # DWLNL2525M10
  • Zoro # G2937359
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
150.00mm
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Shape
Trigon
Shank Height
25.00mm
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DWLNL2525M10
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
150.00mm
Shank Height
25.00mm
Shank Width
25.00mm
Insert Cutting Edge Length
10.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Shape
Trigon
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Approach Angle
95 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
Toolholder Style
DWLN
ISO Number
DWLNL2525M10
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DWLN, Overall Length 150.00mm