  • Mfr # DWLNL3232P10
  • Zoro # G2899927
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
170.00mm
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Shank Width
32.00mm
Cutting Direction
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DWLNL3232P10
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
170.00mm
Shank Width
32.00mm
Insert Cutting Edge Length
10.00mm
Shank Height
32.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
Insert Shape
Trigon
ISO Number
DWLNL3232P10
Toolholder Style
DWLN
Approach Angle
95 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DWLN, Overall Length 170.00mm