  • Mfr # PCBNL3232P16
  • Zoro # G2902648
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
170.00mm
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Toolholder Style
PCBN
Insert Holding Type
Lever Lock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PCBNL3232P16
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
170.00mm
Shank Height
32.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Shank Width
32.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Toolholder Style
PCBN
Insert Holding Type
Lever Lock
Cutting Direction
Left Hand
Approach Angle
75 Degrees
ISO Number
PCBNL3232P16
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PCBN, Overall Length 170.00mm