  • Mfr # PCLNR1616H12
  • Zoro # G2956758
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
100.00mm
ISO Number
PCLNR1616H12
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Cutting Direction
Right Hand
Approach Angle
95 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PCLNR1616H12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
100.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Width
16.00mm
Shank Height
16.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
ISO Number
PCLNR1616H12
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Cutting Direction
Right Hand
Approach Angle
95 Degrees
Insert Holding Type
Lever Lock
Toolholder Style
PCLN
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PCLN, Overall Length 100.00mm