  • Mfr # PDJNL2525M15
  • Zoro # G2949864
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
150.00mm
Cutting Direction
Left Hand
Insert Cutting Edge Length
15.00mm
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Approach Angle
93 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PDJNL2525M15
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
150.00mm
Insert Cutting Edge Length
15.00mm
Shank Width
25.00mm
Shank Height
25.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Cutting Direction
Left Hand
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Approach Angle
93 Degrees
ISO Number
PDJNL2525M15
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Insert Holding Type
Lever Lock
Toolholder Style
PDJN
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PDJN, Overall Length 150.00mm