  • Mfr # PSBNL2525M12
  • Zoro # G2960678
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
150.00mm
Shank Height
25.00mm
Insert Shape
Square
ISO Number
PSBNL2525M12
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PSBNL2525M12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
150.00mm
Shank Height
25.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Width
25.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Shape
Square
ISO Number
PSBNL2525M12
Toolholder Style
PSBN
Cutting Direction
Left Hand
Approach Angle
75 Degrees
Insert Holding Type
Lever Lock
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PSBN, Overall Length 150.00mm