  • Mfr # PSDNN3225P15
  • Zoro # G2935146
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
170.00mm
Toolholder Style
PSDN
Insert Holding Type
Lever Lock
Insert Shape
Square
Shank Width
25.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PSDNN3225P15
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
170.00mm
Shank Width
25.00mm
Insert Cutting Edge Length
15.00mm
Shank Height
32.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Toolholder Style
PSDN
Insert Holding Type
Lever Lock
Insert Shape
Square
Cutting Direction
Neutral
Insert Clearance Angle
0 Degrees
ISO Number
PSDNN3225P15
Approach Angle
45 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PSDN, Overall Length 170.00mm