  • Mfr # PSKNL2020K12
  • Zoro # G2933299
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
128.05mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
ISO Number
PSKNL2020K12
Insert Shape
Square
Approach Angle
75 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PSKNL2020K12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
128.05mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Width
20.00mm
Shank Height
20.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
ISO Number
PSKNL2020K12
Insert Shape
Square
Approach Angle
75 Degrees
Toolholder Style
PSKN
Cutting Direction
Left Hand
Insert Holding Type
Lever Lock
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PSKN, Overall Length 128.05mm